Wed | Nov 21, 2018

RJRGLEANER Group wins seven CBU awards

Published:Wednesday | August 15, 2018 | 12:36 AM
The Gleaner's Damion Mitchell won the award for the best investigative report for his entry 'Moravian scandal deepening'

The RJRGLEANER Communications Group has copped top honours in seven categories in the 2017 Caribbean Broadcasting Union (CBU) awards.

The awards were presented during a ceremony on Tuesday evening at the Courtleigh Auditorium, in New Kingston during the 49th CBU Annual General Assembly.

This year all, 10 CBU member entities from nine countries submitted a total of 169 entries across 30 categories. 

The RJRGLEANER group had seven of the 20 winning entries.

For the first time, this year’s awards included prizes for material published in print and on digital platforms and not just on traditional radio, television and cable services. 

The Gleaner's Damion Mitchell won the award for the best investigative report for his entry 'Moravian scandal deepening' while Erica Virtue took the Golden Conch Shell Award for 'Plight of the children'.

Television Jamaica won the other five awards for the RJRGLEANER Communications Group.

See the full list of award winners:

TELEVISION AWARDS

1. Best Documentary Programme
Award Winner: Peace: The Story of August Town
Member:  RJRGLEANER Communications Group - Jamaica
Production Team: Vashan Brown, Glenford Campbell & Tamika Carter

Special Mention: Devastation in Dominica
Member: RJR Gleaner Communications Group - Jamaica
Production Team: Herman Green & Anthony James

Special Mention: Waste
Member:  RJRGLEANER Communications Group - Jamaica
Production Team: Janella Precius, Glenford Campbell & Tamika Carter

Special Mention: The Power of Yoga: Transforming Lives
Member: Great Belize Productions Ltd. - Belize
Production Team: Andrea Polanco & Rick Romero

Special Mention: Inside Irma
Member: Broadcasting Corporation of the Bahamas - The Bahamas
Production Team: Andrew Burrows

2. Best Magazine Programme
Award Winner: Veranda Tales: Episode 1 (Honeyguide Bird/Monkey’s Heart)
Member: Great Belize Productions Ltd. - Belize
Production Team: Stephanie Daniels & Rick Romero

3. Best News Item
Award Winner: Terror Taxis
Member:  RJRGLEANER Communications Group - Jamaica
Production Team: Giovanni Dennis

Special Mention: Yertle The Turle
Member: Great Belize Productions Ltd. - Belize
Production Team: Andrea Polanco & Chris Mangar

Special Mention: Little Progress: A Look at How Special Needs People Are Treated
Member:  RJRGLEANER Communications Group - Jamaica
Production Team: Giovanni Dennis

4. Best Investigative Report
Award Winner: Huge Cell Phone Bill
Member:  RJRGLEANER Communications Group - Jamaica
Production Team: Andrea Chisholm, Milton Walker & Archibald Gordon

Special Mention: Maya Define Land Space
Member: Great Belize Productions Ltd. - Belize
Production Team: Isani Cayetano & Chris Mangar

5. Coverage of HIV/AIDS Prevention, Treatment, Care & Support
Award Winner: Why Men Get Tested
Member: Great Belize Productions Ltd. - Belize
Production Team: Marleni Cuellar & Rick Romero

Special Mention: Capturing the Impact of HIV Through Art
Member: Great Belize Productions Ltd. - Belize
Production Team: Andrea Polanco & Chris Mangar

6. Best Health Journalism
Special Mention: Celiac Disease (Child Health & Nutrition)
Member: Caribbean Communications Network - Trinidad & Tobago
Production Team: Samantha John & Romel Best

7. Best Commercial Spot
Award Winner: Talking Prints
Member: ATV Telesur - Suriname
Production Team: Kevin Headley

Special Mention: WULF - The Label
Member: ATV Telesur - Suriname
Production Team: Kevin Headley

8. Disaster Resilience
Award Winner: The Impact of Hurricane Earl One Year Later
Member: Great Belize Productions Ltd. - Belize
Production Team: Isani Cayetano & Chris Mangar

9. Responsible Coverage of Children’s Issues
Award Winner: Inclusive Education System (Children With Disabilities)
Member: Caribbean Communications Network - Trinidad & Tobago
Production Team: Samantha John & Romel Best

10. Climate Change
Award Winner: Monkey River & Punta Negra Tourism
Member: Great Belize Productions Ltd. - Belize
Production Team: Isani Cayetano & Chris Mangar

Special Mention: Hydroponics: The Answer To Food Production In a Changing Climate?
Member: Great Belize Productions Ltd. - Belize
Production Team: Andrea Polanco & Kenny Michael

11. Golden Conch Shell Award
Special Mention: Coverage of Hurricane Maria
Member: Great Belize Productions Ltd. - Belize
Production Team: News 5

12. People’s Choice Award
Award Winner: Triple Joy
Member: Great Belize Productions Ltd. - Belize
Production Team: Andrea Polanco, Duance moody, Darrel Moguel & Rick Romero


RADIO AWARDS

1. Best Documentary Programme
Award Winner: Bullying: The Unchecked Monster
Member: RJRGLEANER Communications Group​ - Jamaica
Production Team: Giovanni Dennis

Special Mention: Revolution Reminiscing
Member: Radio Anguilla - Anguilla
Production Team: Paul Ketteridge & Farrah Banks

2. Best Magazine Programme
Award Winner: Hablemos De “La Radio”
Member: Instituto Cubano De Radio Y Television - Cuba
Production Team: Doris Lidia Cruz Toledo, Milka M. Gonzalez, Alejandro de Armas & Lis Sierra

3. Best Drama Programme
Award Winner: La Muerte Y Doncella
Member: Instituto Cubano De Radio Y Television - Cuba
Production Team: Antonio Quinones Duarte

4. Best News Item
Award Winner: Gas Leak
Member: Instituto Cubano De Radio Y Television - Cuba
Production Team: Lilian Reyna Heredia

5. Best Investigative Report
Award Winner: Moravian Scandal Deepening
Member:  RJRGLEANER Communications Group - Jamaica
Production Team: Damion Mitchell

6. Climate Change
Award Winner: Clarendon Rain & Climate Change
Member:  RJRGLEANER Communications Group - Jamaica
Production Team: Giovanni Dennis

7. Best Public Service Spot
Special Mention: Returned To Life
Member: Instituto Cubano De Radio Y Television - Cuba
Production Team: Ada Duran del Rio & Sadir Perez

PRINT/DIGITAL PUBLICATION AWARDS

1. Disaster Resilience
Special Mention: Tourism Industry Sees Urgency in Climate Change Prepwork
Member:  RJRGLEANER Communications Group - Jamaica
Production Team: Petre Williams-Raynor

2. Golden Conch Shell Award
Award Winner: Plight of the Children
Member:  RJRGLEANER Communications Group - Jamaica
Production Team: Erica Virtue